2کلام حرف ناگفته...

بسم الله الرحمن الرحیم

"جنگ جنگ تا پیروزی"

   "جنگ جنگ تا پیروزی" شعار دیروز مردم در زمان جنگ تحمیلی،نه! شعار همه کسانی که تاکنون جنگیده اند یا مدافع بوده اند. اصلاً چرا جنگ؟ یک روز جنگ با دشمن خارجی، یک روز جنگ با دشمن داخلی، تازه بعد از اینا جهاد اکبر شروع میشه.چرا دشمن دست ازسر ما برنمیداره؟چرا نفس دشمن اصلیه اینقدر پاپیچ میشه ونمیذاره ما به هدف زندگیمون(عبودیت)برسیم؟ براستی چه چیزی در حقیقت جنگ نهفته است؟ البته نمیخواهم ازمطلق کلمه جنگ تعریف وتمجید کنم.نه، چرا که در بیشتر اوقات جنگ برما تحمیل شده و ما مدافع بودیم.چرا اصلاً خداوند در کتاب خویش به این مضمون آورده که اگر نجنگید وکوتاه بیاید، دشمن میخواهد دینتان را بگیرد تا این کار را نکند دست از شما بر نمیدارد واگر دین نداشته باشیم هیچگاه به سعادت نمیرسیم.

هنر مردان خدا- شهادت - چیست که در مفهوم جنگ جا گرفته، جنگ به جز سختی چیز دیگری نیست اما شنیدیم که حضرت زینب سلام الله علیها بعد از آن همه سختی جنگ کربلا می گویند: ما جز زیبایی ندیدیم. و یا مرحوم امام ره در اشاره به جنگ تحمیلی می گویند: این جنگ برای ما نعمت بود.

به راستی آیا جنگ وجهاد، تنها از اشتباهات بشر است یا که آزمایش الهی هم محسوب می شود؟ چرا جنگ تمام نمی شود؟ یک روز سخت، یک روز نیمه سخت، یک روز نرم و یک روز درهم. چرا در نهج البلاغه به نقل از پدر سیدالشهدا آمده است که جهاد بابی از ابواب بهشت است که تنها به روی اولیا خدا باز می شود؟ آیا امروز جنگی هست؟ نمی خواهم پاسخ دهم می خواهم از تو، از شما بپرسم. برو به سوالام فکر کن. ولی قبل از آن تجربه ای که خودم کسب کردم برایت بگویم: یادم هست دو سال قبل، در آن بحبوحه غبارگونه، پیش یکی از دوستان قدیمی ام که اون طرفی شده بود صحبت جهاد در راه خدا پیش آمد. او گفت: که ما چند هست که شروع کرده ام و شما عقب افتاده اید من آن لحظه بهتم زد و هیچ جوابی نداشتم. گرچه بعد ها جواب آن را پیدا کردم که آقا! ما خیلی سال قبل جهاد رو شروع کردیم و شما راه رو چپکی رفتید و از ما عقب افتادید. خلاصه دیگه امروز همه فهمیدن که جنگ و جهاد هنوز هم هست اما بعضی ها طرف های جبهه رو اشتباه گرفتند و اشتباهی دارند می جنگند. تو حواست باشه، اینو بدون که عاقبت با متقین است، حزب الله غالب است، شک نکن این وعده خداست. تنبلی نکن!... بیاتو میدون... راه و چاه و یاد می گیری... نگران نباش... آخه ما بی صاحب نیستیم تازه صاحبمون یه نائب هم گذاشته برایمون. تو اراده کن اونهایی که قبلا رفتن و پرپر شدن(شهدا) تو رو میارن به میدون... وایسا... وایسا... بهت بگم سختی زیاده، راه طولانیه اما درسته، درسته، خیالت تخت. کاری هم نداشته باش که بغلیت میاد یا نه. ختم کلام، یه خاطره والسلام.

به این مضمون از یکی از نزدیکانم شنیدم که تو سالهای جنگ، برخی از این مردهای زمانه تو راهپیمایی ها شعار می دادند " جنگ، جنگ تا پیروزی " یکی از رزمنده ها ناراحت شد و به همسنگری هاش خطاب به اون مردها گفت: اگر راست می گید پاشید بیاید جنگ تا پیروزشیم. یکی از دوستاش با ملامت گفت: چرا این حرف رو زدی؟ جنگ که جای همه نیست تو جنگ آدم های خوب فقط میان یا اگر بدها هم بیان زود خوب می شن، تو به خودت نگاه کن که وظیفه خودتو انجام داده باشی به بقیه نگاه نکن.

فرامرز

آخرین بروزرسانی (جمعه, 08 مهر 1390 ساعت 10:28)